Wednesday, February 19, 2014

Na Ukrajině se bojuje za Prahu


Znovu se potvrzuje, že když je diktátor odhodlán potlačit revoltu všemi prostředky - tak ji potlačí. Zvlášť, když má za zády mocného ochránce. (Rád bych se mýlil.)

Opakuje se situace ze Sýrie, kde neústupnost vlády a řízené provokace změnily původně klidné demonstrace v krvavou občanskou válku. V obou případech stejná strategie vytvořena v kruzích tvrdého jádra KGB.

Když Putin zakázal ukrajincům spojenectví s Evropou, zachoval se podobně jako jeho vzor Stalin, který zakázal Čechům přijetí Marshalova plánu. Ale na rozdíl od nás se ukrajinci snaží Putinovi vzepřít.

(Možná, kdybychom v únoru 1948 začali házet proti gottwaldovo milicionářům zápalné lahve, mohlo těch 40 následujících let vypadat jinak.)

Jestli Putin zvítězí, máme Velkoruskou říši za humny.

Uvědomme si, že historie Ruska je historií agrese. Už nejméně několik set let. Rusko napadlo a často kolonizovalo všechny své sousedy. Za cara, za komunistů, za Putina, все равно. Pokud se Evropa Rusku nepostaví, Putin se nespokojí s Ukrajinou....

Je omylem dívat se na ukrajinský problém jako na spor mezi západními ukrajinci a východními ukrajinci. Spiše se jedna o spor mezi ukrajinci na západě a rusy na východě. Po stalinově hladomoru (genocidě) ve třicátých letech, bylo 5 - 10 miliónů ukrajincu na východě nahrazeno rusy.

EU a IMF už ve skutečnost  poskytli Ukrajině více než Rusko a hlavně za výrazně lepších podmínek (podmínky ruské půjčky jsou vyděračské). Mimoto Ukrajina bude pro Rusko větší ekonomická zátěž než pro Evropu protože jejím hlavním odvětvím jsou suroviny, což je komplementární s Evropou, ale v konkurenci s Ruskem. Putin nechce Ukrajinu kvůli ekonomickým výhodám, ale kvůli svým velkoruským koloniálním ambicím.

Všem je jasné, že opozice musí zvítězit do konce putinovy olympiády. Až olympiáda skončí, Putin zakročí proti demonstrantům se vší brutalitou a současně obviní Západ z vměšování.No comments:

Post a Comment