Wednesday, August 6, 2014

Co musí Izrael udělat, aby byli jeho arabští sousedé spokojeni ?

Otázka arabsko-izraelského nepřátelství je ve skutečnosti strašně jednoduchá:

Co musí Izrael udělat aby své arabské sousedy uspokojil ?

Pokud jedinou odpovědi je "zmizet", Izrael opravdu nemá o čem diskutovat.

Ano, Izrael se často dopouští ohavných činu. Ale má na výběr ?

Palestinský problém je normálním problémem všech rozpadlých impérií. V tomto případě Turecké říše. Příliš se neliší od zmatku po rozpadu Rakousko-Uherské nebo Ruské říše. Území obývané směsí národů které se vzájemně nenávidí. Obrovské problémy vytvořit nové státy, nakreslit nové hranice. Je to bolestivé, trvá to dlouho, ale časem se to usadí a vyřeší. Všude, kromě Palestiny. A důvod je jediný: Pouze v Palestině jsou jedním z těchno národů židé.

Izrael je pravděpodobně jediný stát na světě, který nemá vůbec žádné mezinárodní záruky přežití. Všichni ostatní jsou buď dostatečně velcí, nebo jsou chráněni mezinárodními smlouvami. Izrael je malou zemí uprostřed nepřátelského prostředí. Když je Izrael napaden, nikdo mu nepomůže. A Izrael je napadán bez přestávky, od svého založení.

Ještě dvě poznámky:

  • Palestinci nemají právo na návrat. Milióny lidí na celém světě byly nuceny opustit své domovy. Indové z Pakistánu, muslimové z Indie, židé z většiny arabských zemí, němci ze Sudet, němci a poláci s Konigsbergu. Seznam nemá konce. Nikdo z těchto lidí nemá právo na návrat. Proč by pro arabské palestince měla platit výjimka ?
  • Gáza nebyla pod blokádou, když ji Izrael opustil. Hranice byly otevřené. Zavřeli se až poté, co teroristé vyhráli volby a Gaza se stala pevnost v boji proti Izraeli. Teprve potom Izrael (spolu s Egyptem) zavřel své hranice s Gazou aby zabránil neustálým teroristickým útokům. Hranice se mohou otevřít pouze dostale-li Izrael solidní záruku, že útoky znovu nezačnou.


Dilbert (Scott Adams) to konečně vyjádřil lépe než já:
This got me thinking again about my own opinions on the Palestinian problem. People like to say it’s unsolvable because it’s so “complicated.” But to me it really boils down to one question: If Israel did everything that was asked of it (short eliminating itself), would its enemies stop trying to annihilate it ?
As a rational person, you might be tempted to imagine yourself in the shoes of the Palestinians and say “of course!” Unfortunately, you are not in charge of the Palestinians. Hamas is. And their stated policy is the elimination of Israel. As long as that’s their written objective, Israel’s only sensible policy is to keep them so weakened they can’t raise a proper army. And while I feel that collective punishment in disguise is grotesque, how do you ask Israel to stop acting sensibly ? And while Israel is at it, they might as well pick up some real estate too. What’s the worst thing that could happen – the Palestinians will get mad ?

No comments:

Post a Comment