Thursday, July 4, 2013

Proč bude Amerika dominovat i jedenadvacátému století

Navzdory katastrofickým předpovědím o úpadku, Amerika je dnes v lepší situaci než kdykoliv dříve.

Amerika má zdaleka nejlepší university na světě, podle všech relevatnich měřítek. Drtivá většina Nobelových cen směřuje do Ameriky. Americké vysoké školství je drahé, ale neporovnatelně kvalitnější než školství většiny ostatních zemí. Navíc cena přestává být překážou vzdělání, většina universit již dnes své přednášky umisťuje na Web, kde jsou k dispozici zdarma. Polovina všech vědeckých imigrantů směřuje do Ameriky. Amerika vydává na vědu asi 3% svého HDP, což ovšem činí zhruba třetinu vědeckých výdajů celého světa.

Amerika má obrovský technologický náskok nad zbytkem světa. V kosmickém výzkumu má náskok několika desetiletí. Dnes je Amerika jedinou zemí, která je schopna opakovaně zkoumat jiné planety. S výjimkou Venuše, všechny ostatní planety prozkoumaly amnericke sondy. NASA a soukromí operátoři vyvíjejí několik nových vesmírných dopravních prostředků. Jeden z nových amerických raketoplánu už byl dvakrát ve vesmíru, příští let bude pravděpodobně s lidskou posádkou. Rusko nemá žádné nové rakety, používá v podstatě stále stejné rakety jako v před půl stoletím - s velkým procentem havárii. Amerika má obrovský náskok v moderních technologiích. Počítače se sice vyrábějí v Číně a Koreji, ale jsou vyvíjeny v USA. Takřka veškerý současný software, a všechny hlavní sítě, jsou americké. Amerika vede v leteckém průmyslu - má pravděpodobně více typů letadel, než ostatní má ji kusů. Počítáno přidanou hodnotou, Amerika vyrábí 29% celého světového HDP.

Dolar je neotřesitelné nejsolidnější světovou měnou. Vzpomínáte si, jak marxističtí proroci předpovídali, že dolar bude nahrazen eurem ? V dolarech je dnes asi 65% světových měnových rezerv. 50% světového obchodu probíhá v dolarech.

Amerika je asi jediný stát s kladným populačním vývojem - mírným nárůstem. Všechny ostatní významné státy jsou ve fázi populačního úpadku nebo nekontrolovatelné populační exploze. Americký kladný populační vývoj je způsoben částečně stále vysokou porodností, a dále imigrací vyspělých a kulturně kompatibilních oblasti v Asii a Jižní Americe. Před dvaceti lety měla Amerika zhruba stejnou populaci jako komunistické Rusko. Rusko dnes zhora útočí na hranici 100 milinů, Amerika překročila 300 miliónů. Do poloviny století se Amerika stane čtvrtou nejlidnatější zemí, po Indii, Číně a Nigérii. Spolu s Kanadou má také největší území
.
Amerika je už dnes takřka soběstačná ve výrobě plynu. Do několika let se stane soběstačnou i v ropě. Společně s Kanadou a Mexikem vytvoří jednoho z největších světových vývozců plynu a ropy.

Amerika je nesporně největší vojenskou velmocí. Úplně kontroluje všechny oceány a vzdušný prostor. To vše ale pouze slabě zatěžuje její rozpočet - na zbrojení vydává jen asi 4% HDB. To je dvakrát méně, než v době Studené války. I to ovšem znamená skoro polovinu vsechn světových výdajů. Pro srovnání: Rusko vydává na zbrojení zhruba 20% svého HDP.

Ale především: Amerika je aktivní a flexibilní společnosti, která na problémy reaguje prácí a inovacemi a ne stávkami a revolucemi.

Amerika je model světa, svět v málem. Vše, dobře i zlé, se nejdříve objeví v Americe a až později ve zbytku světa.
No comments:

Post a Comment