Wednesday, December 5, 2012

Koho volit ?

Postupujme eliminační metodou. Kandidát musí splňovat následující podmínky aby mohl dostat můj hlas:
 • Prezident musí být morálně silný a současné inteligentní. Jakákoliv sympatie k extremistickému hnutí, v minulosti nebo současnosti, kandidáta proto eliminuje. Ukazuje totiž buď morální selhání, nebo nedostatek inteligence. Konkrétně vadí členství v kterékoliv verzi komunistické strany, v jakémkoliv období. Také vadí současná snaha o komunistickou podporu (které nemůže být jiná, než vzájemná). (Jistou výjimku bych přiznal kandidátovi, který v komunistické straně byl pouze v roce 1968.)
 • Prezident musí mít jistou důstojnost a obecnou lidskost. Na Hradě by neměl být excentriknebo narcista, i když by byl jinak sympatický a měl některé rozumné názory.
 • Prezident by nesmí mít "nevyřízené účty" se společností.
  • Konkrétně se nesmí cítit ukřivděn, protože mu někdo v minulosti ublížil. Pokud by měl takový pocit, snažil by se tudo křivdu odstranit a pomstít se.
  • Také nesmí být "vlastníkem" receptů na všechnu špatnost světa. V tomto případě by chtěl svého postavení využít k prosazování modelu, který se mu ve volné soutěži prosadit nepodařilo.
Tyto podmínky splňují pouze tři kandidáti:
 1. Přemysl Sobotka
 2. Zuzana Roithova
 3. Karel Schwarzenberg
Slabší podmninky pak jsou:
 • Nezávislost na zahraniční mocnosti, zvláště na Rusku.
 • Osobnost s jistým charismem.
 • Schopnost státnický vystupovat a reprezentovat.
U prvních dvou kandidátů může vadit jistý nedostatek osobnosti a charisma. U paní Roithove váhám i kvůli jejím vztahům ke křesťanské straně.

Jako nejvhodnější kandidát mi tedy vychází Karel Schwarzenberg.

Jeho problémem může být svérázný český projev (například jeho formulace "nedivilo by se mi"). Rizikovým faktorem je také jeho vyšší věk. Kdyby byli prezidenti Wilson, Rooselvelt nebo Beneš v kritické situaci mladší, mohl se Svět vyvíjet jinak. Na druhou stranu jeden z nejúspěšnějších prezidentu minulého století, prezident Reagan, byl při svém druhém zvolení stejně starý jako je pan Schwarzenberg dnes.

No comments:

Post a Comment