Tuesday, December 7, 2010

Ceho Assange dosahl ?

Ja mam z ukradenych a zverejnenych mailu spise pocit, ze americti diplomate jsou lepsi, nez by se dalo cekat podle nekterych jejich verejnych vystoupeni. Vetsina postrehu je spravna (a neni vubec prekvapiva) - Rusko je opravdu stat rizeny mafii, Iransky rezim ma blizko k fasismu, charakteristika Putina, Berluskoniho, Sarkozyho nebo Khadafiho je take velice prilehava. Je taky zrejme, ze americane maji vetsi ohledy k lidskym pravum, nez vetsina jejich partneru (napriklad rozdilny pristup americanu a jejich arabskych spojencu v otazce, co udelat s vezni na Guantanamu).

Pan Assange chtel pravdepodobne potrestat Ameriku. Pokud ale neceho opravdu dosahl, tak uspesne torpedoval demokraticky vyvoj v mnoha oblastech sveta. Tim, ze zverejnil skutecne nazory a pripravenost k ustupkum u nekterych zemi (Cina, Israel, Arabske staty,...) tyto ustupky efektivne znemoznil. Diplomaticke zpravy jsou totiz tajne (v tomto pripade vetsinou pouze duverne) ne aby se utajily pred vlastnim lidem. Zpravy jsou tajne aby diplomacie mohla pracovat. Bez utajeni neni diplomacie. Assange ve skutecnosti neposkodil USA, on naopak poskodil slabe zeme.

(OM)

2 comments:

  1. Assange je predovsetkym nedospely. Predpokladam, ze to bola jeho naivita, pre ktoru sa stal vhodnym prostriedkom. Pravdepodobne je teda obetou sieti, ktore ho pouzili ako nastroj. Za tymto skandalom je vidiet skuseny rukopis, profesionalne zorganizovanu akciu.

    ReplyDelete
  2. Neverim v teorie komplotu, realita je obvykle mnohem jednodussi. Neverim, ze Assange byl rizen cernou rukou CIA-KGB-Mossadu-.... Proste se dostal k urcitym dokumentum a rozhodl se je publikovat. Ma smulu, ze to nedopadlo, jak si predstavoval. A smulu maji take Ti, kterym mohla americka diplomacie pomoct, kdyby zustala v tajnosti.

    ReplyDelete