Friday, March 6, 2009

Jake budou dusledky regulace krize ?












Z ruznych statistik se zda, ze celkova nezamestnanost za dobu krize (tj.pocet nezamestnanych clovekomesicu kvuli krizi) je konstanta. Nektere krize jsou hlubsi a kratsi, jine jsou melci a delsi.
Job losses post war II

(source)
Zda se, ze starsi krize jsou hlubsi, nedavne krize jsou naopak delsi. Proc ? Ktere ekonomicke zmeny mohly zpusobit toto zmelcovani a prodluzovani krizi ? Vidim dve:

  1. Cim dal vic se ucime "krizi zvladat". Zda se nam, ze jsme nasli opatreni, ktera mohou krizi zazehnat. Ze statistiky ale vidime, ze krizi nezazehnavame, ale pouze roztahujeme. Je to vcelku pochopitelne, tato opatreni totiz smeruji k zmirneni ucinku krize a to vetsinou prostrednictvim pomoci odvetvim, ktere maji problemy. Branime tedy aby krize napravila existuji nerovnovahu, snazime se udrzet nerovnovazny stav (ktery ke krizi vedl).  Krize se projevuje pomaleji, inovace se opozduji. V extremnim pripade muzeme ocekavat velice dlouhou, ale pouze mirnou krizi - jinymi slovy pozvolny upadek. To jsme ostatne videli v zemich, ktere provadely planovanou a centralizovanou ekonomickou politiku. Jejim cilem bylo vyhnout se krizim. Ve skutecnosti ale tyto zeme byly pouze schopne krizi nekonecne protahnout (a oziveni nekonecne oddalit).

  2. Krize probiha koordinovane v cim dal vetsim mnozstvi zemi. Koordinace ale neni uplna. Nektere zeme jsou postizeny drive, jine pozdeji. Prubeh krize v jedne zemi je proto vlastne roztazen konvoluci s krizemi v ostatnich zemich. A cim pozdeji v dane zemi krize propukne, tim je pocet konvoluci vetsi. Tim je take vetsi roztazeni krize, ktere konvoluce prinasi.


Jake opatreni je tedy nutne podniknout aby byly nasledky krize co nejmensi ?

  1. Ekonomicke intervence krizi prodluzuji. Je nutne je proto pouzivat pouze abychom usnadnili prechod nejpostizenejsim obcanum (a zde je lepsi prima pomoc nezamestnanym, ktera tolik nedeformuje ekonomicky vyvoj).

  2. Mezinarodni vlivy krizi opet prodluzuji. Zde je nutne aby konvoluce pusobila co nejmene. Toho muzeme dosahnout, pokud bude opozdeni krize v zavislych zemich co nejmensi. Je tedy nutne umoznit co nejvetsi spolupraci, odstranit co nejvice mezinarodnich prekazek.


Bohuzel se zda, ze soucasna opatreni jdou spise proti temto navrhum (napr.srotovne brani inovaci automobiloveho prumyslu). Lze tedy ocekavat sice mirnejsi, ale o mnoho delsi krizi. A to hlavne v zavislych zemich (ktere krizi vlastne nezpusobily).

No comments:

Post a Comment