Saturday, April 25, 2009

Jaderna energie ? Bojim, bojim !


Kdysi jsem pracoval jsem na projektu ohodnoceni radiacni zateze obyvatelstva z ruznych zdroju. Brali jsme v uvahu jak radiaci za normalniho stavu, tak radiaci v pripade havarie (tu jsme pak nasobili pravdepodobnosti takove havarie). Slo zhruba o to, vystopovat, jakymi cestami se radiace dostane k cloveku. Napr.: unikly radioaktivni prach se dostane do deste, dest se vsakne na poli s kukurici, radiace se dostane do kukurice, krava sni kukurici a da mleko, z mleka se vyrobi syr a ten syr nakonec sni lide. Vysledek byl ten, ze radiacni zatez kvuli jadernym elektrarnam je mensi nez zatez z prirozeneho pozadi. Predevsim je zatez z jadernych elektraren radove mensi nez zatez z tepelnych elektraren. Uhli totiz obsahuje radioaktivni izotopy, ktere se masivne dostavaji do obehu. Uhli je malo radioaktivni, ale spaluje se ho proste strasne moc. Nejvice radiace z uhli se k lidem dostalo prostrednictvim domu stavenych z panelu vyrobenych z elektrarenskeho popilku. To snad uz neexistuje.

Je jasne, ze pokud srovname vsechny dusledky prumyslove aktivity, vyjde nam jaderna energie jako extremne cista. Chemicky prumysl, napriklad, zpusobil o mnoho radu vice umrti nez jaderny prumysl. Jak primym znecistovanim, tak castymi havariemi (Bhopal, Seveso, z posledni doby AZF ve Francii). Presto se vsichni soustreduji na jadernou energii a na chemicky prumysl se nejak zapomina. Myslim, ze je to psychologicky dusledek jadernych zbrani. Podvedome lide jadernou energii se zbranemi spojuji, a proto se ji boji.

Jeste jedna zajimavost: Podle vyzkumu na jednobunecnych organizmech je nizka uroven radiace pro zivot vyhodna. Bunky preziji dele v pritomnosti radiace (ktera je vetsi nez je prirozene pozadi) nez v uplne cistem prostredi. Experimentatori to vysvetluji tim, ze kdyz vznikal zivot byla prirozena radiace na zemi vetsi nez dnes. Je jiste problematicke takove vysledky extrapolovat na lidi (a ozarovat se abychom dele zili), ale zajimave to je.

(Bretislav Olser)

No comments:

Post a Comment