Zabery z teheranskych ulic v mnohem pripominaji udalosti z Prahy 1989. Stejne nadseni, stejni studenti,... To potvrzuje me drivejsi uvahy o podobnosti iranske a komunisticke totality (zde ve francoustine) - obe totality vyznacuji sporem mezi v podstate moderni obcanskou spolecnosti a dogmatickym rezimem. Strucne receno, lide se chovaji normalne v soukromi a pretvaruji se na verejnosti.
Bohuzel je zde nekolik rozdilu:
- Ceskoslovensky komunisticky rezim byl v roce 1989 v uplnem rozkladu a nezmohl se na jakykoliv odpor. Ti inteligentnejsi bolsevici jiz planovali, jak se zaridi v kapitalismu. Moc iranskych mollahu neni oslabena. Jsou schopni vseho a organizuji odpor. Lidove Milice zustali stranou, Basizi jednaji.
- V Ceskoslovenskuslo slo jednoznacne o likvidaci uplne zkompromitovaneho bolsevismu, ve ktery jiz nikdo neveril. V iranu se (zatim ?) jedna jenom o vymenu jedne politicke frakce jinou frakci. Mollahokracii nikdo nezpochybnuje. Tento rozdil je dusledkem rozdilu zakladu totalitnich rezimu v Praze a Iranu. Zatimco komunismus byl do Ceskoslovenska prinesen zvenci a nespocival na vnitrnich tradicich, islam byl a je iranskym nabozenstvi. Bylo mozne zautocit na zaklady komunismu v Ceskoslovensku, zakladu islamu v Iranou zustanou netknuty. V tomto ohledu jsou dnesni udalosti spise podobne Prazskemu Jaru, jde o vytvoreni jakehosi Islamismu s lidskou tvari.
- V roce 1989 byl program jasny: navrat k predkomunistickemu systemu z Prvni republiky a ustanoveni spolecnosti zapadoevropskeho typu. Dnesni situace v Iranu je slozitejsi. Neni kam se vratit, predmolahovsky sytem se nezda byt prilis atraktivni. A ani zadna jina islamska spolecnost nemuze slouzit jako zdroj (snad s vyjimou Turecka).
|
No comments:
Post a Comment