Monday, July 20, 2009

Zivotopis Totality







Totalitni rezimy vznikaji a vyvijeji se podle jednoducheho scenare:

  1. Na pocatku je jednoduchy princip, legitimni tema politickeho zivota: Socialni spravedlnost, vlastenectvi, nabozenska spiritualita,...

  2. Tento princip je prohlasen za absolutni axiom, o kterem je zakazano pochybovat.

  3. Intelektualove vytvori abstraktni model spolecnosti, zalozeny zminenem principu.

  4. Spolecnost je organizavana s cilem uskutecneni vytvoreneho modelu. Tomuto cili je vse podrizeno. Zajmy lidi nehraji zadnou roli, jsou povazovany jenom za prekazky na ceste do naplanovaneho raje.

  5. Realizace abstraktniho modelu straci podporu obyvatelstva (pokud ji kdy mela). Pro zajisteni procesu vystavby nove spolecnosti je tedy nutne zajistit kontrolu vsech obcanu prostrednictvim predvoje, neboli vedouci spolecenske sily. Muze jit o politickou stranu, nabozenskou hierarchii, ci jinou organizaci. Dulezite je, za tato organizace neni volena, ale sama si vybira sve cleny. De-facto kontroluje veskery spolecensky zivot. Spolecnost je navenek organizovana demokraticky, probihaji volby, muze existovat i soukrome podnikani. Vsechny stupne jsou ale kontrolovany nevolenou paralelni organizaci "strazcu revoluce".

  6. Zpusob vyberu clenu vsemocne vedouci organizace v dusledku vede k jeji naproste debilizaci. Clenove totiz nejsou vybirani na zaklade jejich schpnosti, ale na zaklade jejich konformity a ochoty bezmyslenkovite vykonavat rozkazy. Kvuli neschopnosti (a nevuli) skutecne zlepsit zivotni podminky lidi tato organizace ztraci veskerou podporu obyvatel.

  7. Nakonec staci slaby zavan vetru a cela stavba se zhrouti. Vsichni jsou prekvapeni, protoze navenek se system zdal neznicitelny. (Konec muze byt uspisen nebo odsunut v zavislosti na existenci zahranicnich vlivu a intervenci.)


Stalin

No comments:

Post a Comment